Kada se na kraju ove pedagoške godine 20 najstarijih polaznika virskog dječjeg vrtića opraštalo od svojih teta, novih dvadeset i troje polaznika čekalo je sa svojim roditeljima na upis. U ovoj virskoj ustanovi tako je iz godine u godinu – više ih dolazi nego odlazi, a isto je i kada pogledamo statistiku o broju osnovnoškolske virske djece u područnoj virskoj školi i privlačkoj osnovnoj školi.
Program se provodi 15 godina
U školsku godinu 2018./19. upisalo se 86 virske djece od 1. do 4. razreda i 89 učenika od 5. do 8. razreda, odnosno ukupno 175 djece (lani 170) u sve razrede osnovne škole – što je dosad najveći broj upisanih mladih Virana. Istovremeno je u virski vrtić “Smješko” u tri dobne skupine upisano rekordnih 77 djece (lani 75), i to bez jasličke skupine koja bi skoro trebala krenuti s radom. Pao je još jedan rekord – ovogodišnji udio upisanih učenika s otoka u sve razrede Osnovne škole “Privlaka” i Područne škole “Vir” najveći je otkad postoji škola: čak 58,5 posto (175 Virana od 299 učenika), što je prije nekoliko godina bilo potpuno nezamislivo!
Ove brojke samo su nastavak pozitivnog demografskog trenda na otoku koji je postao i statistički vidljiv nakon što je Državni zavod za statistiku objavio podatke o ukupnom broju osnovnoškolaca u RH. Te su brojke na razini Hrvatske bolne i poražavajuće, jer čak i u najboljoj varijanti govore kako će na jesen u osnovnoškolske klupe sjesti jedva 39 tisuća prvašića (660 manje nego godinu ranije), pa virski slučaj ne svjedoči samo o suprotnom, pozitivnom demografskom trendu, nego je njegovo ostvarenje putokaz za sve one hrvatske sredine koje su temeljno uzdrmane “bijelom kugom”.
Otok Vir je tako od svih mjesta u Hrvatskoj u analiziranom periodu DZS-a od 2011. do 2016. godine imao najveći porast broja osnovnoškolaca – čak za 24 posto, a značaj i težinu ovog podatka možemo potkrijepiti i podacima iz 2017. i 2018. koji su postotak dodatno podignuli na 28,7 posto! Broj stanovnika Hrvatske u posljednjih deset godina smanjio se za više od 204 tisuće, dok je u 2017. godini živorođeno svega 36,6 tisuća djece. Ovu situaciju još 2015. godine analizirali su na Katedri za demografiju zagrebačkog Ekonomskog fakulteta, a govoreći o nekim pozitivnim primjerima odnosno poželjnom demografskom i socijalnom modelu u osnovi se prepoznaje virska priča započeta prije 15 godina.
– Bez lažne skromnosti možemo kazati kako imamo daleko najbolji i najsadržajniji socijalni program u RH. Put je trajao dugo, zahtijevao je strpljenje i znatna ulaganja, ali višestruko se isplatio. Sadašnji demografski pokazatelji i pozitivni populacijski trendovi to samo potvrđuju – ponosan je načelnik Općine Vir Kristijan Kapović, snažeći ovu tvrdnju podacima o provođenju demografske i obrazovne politike sadržanom u krilatici “Socijalno društvo u praksi, a ne na papiru”.
Tako raznolika i izdašna socijalna davanja, potpore i obrazovni programi Općine Vir usmjereni na djecu, mlade i obitelji uključuju jednokratne materijalne potpore za novorođenu djecu u iznosu od 12.000 kuna (umjesto dosadašnjih 7500 kuna); za drugo dijete 24.000, za treće 48.000, za četvrto 96.000, za peto 192.000 kuna ili 372.000 ukupno! Općina Vir također u potpunosti financira dječji vrtić, a za svakog učenika osnovne i srednjih škola osigurava 2500 kuna za nabavu udžbenika i školskog materijala, dok se učenicima srednjih škola sa 660 kuna sufinancira prijevoz do škole. Studentima dodiplomskih i diplomskih studija osigurana je stipendija u iznosu od 1500 kuna mjesečno i dodatnih 500 kuna mjesečno ako postižu odličan uspjeh, čime se posebno potiče izvrsnost kao željeni standard.
Po završetku studija svima se pruža mogućnost odrađivanja pripravničkog staža u virskoj općinskoj upravi, ustanovama i poduzećima u vlasništvu Općine Vir uz dohodak od 5700 kuna neto mjesečno za visokoobrazovane osobe, za razliku od prakse u Republici Hrvatskoj gdje taj dohodak iznosi 2400 kuna. Uz sve navedeno, Općina Vir svake godine osigurava prigodne božićno-novogodišnje poklone za više od 200 djece – korisnike dječjeg vrtića te učenike Osnovne škole “Privlaka” i Područne škole na Viru. Samo u ovom segmentu socijalne politike Općina Vir za potrebe djece i mladih godišnje iz proračuna osigurava više od četiri milijuna kuna. Sve to dalo je najljepše moguće rezultate: ljude, obitelji i djecu kao pretpostavku ljepše budućnosti.
Slatke demografske brige
O pozitivnim demografskim promjenama na otoku Viru govori prije svega neprekidan rast stanovništva u istom razdoblju u kojemu on u Hrvatskoj pada za 11 posto. Vir je 1991. imao 860 stanovnika, desetljeće kasnije ima ih 1608, dok je u 2011. popisano 3023 stalnih stanovnika. Trendom stalnog dolaska mladih obitelji iz Hrvatske i zemalja EU, kao i umirovljenika iz svih krajeva svijeta, danas se broj otočnih stanovnika približno može zaokružiti na četiri tisuće, dok se u školskim statistikama paralelno bilježi i neprekidan rast broja djece.
Kolika je demografska i populacijska vrijednost ovih podataka, dodatno svjedoči i činjenica kako je ove pedagoške godine u virski dječji vrtić u tri dobne skupine upisano rekordnih 77 djece, što od 2011. kada je bilo 66 upisanih – predstavlja rast od čak 16,7 posto. Zapravo, od osnutka ove općinske ustanove i njezina ranijeg djelovanja kontinuiran je rast upisanih polaznika vrtića: od najmanje 17 polaznika – potom 32, 40, 53, 62, 68, 72, 75 – do napokon 77 djece u 2018. Iz svega je više nego jasno da se otok Vir za razliku od RH nalazi u pozitivnom demografskom trendu te da ovi podaci sami po sebi izdvajaju virsku općinu kao vrlo rijedak izuzetak.