Digitalizacija kinodvorane, hidroizolacija krova, realizacija projekta KINO – Centar za Kulturu, INovaciju i Obrazovanje i otvaranje centra za vertikalni ples prve su naznake obuhvatnijeg oživljavanja zgrade kina u centru Sv. Filipa i Jakova, koja već neko vrijeme čeka veću obnovu. S vremenom bi trebala postati centar kulturnog, umjetničkog, zabavnog i društvenog života.
Zahvaljujući novim općinskim projektima, projektima prijavljenim na natječaje EU fondova te suradnjom s raznim udrugama i mještanima, prostor starog kina postat će višenamjensko mjesto, u kojem će se održavati sva društvena događanja. Naime, kinodvorana služi kao jedino mjesto okupljanja i izvođenja kulturno-zabavnih manifestacija svih šest naselja, odnosno 4606 stanovnika kao i brojnih turista.
Zahvaljujući naporima općine za nabavom digitalne opreme, Ministarstvo kulture odobrilo je općini 300.000 kuna za projekt Digitalizacije kinodvorane.
– Nabavom novog kinoprojektora i razglasa omogućit ćemo prikazivanje najnovijih kinofilmova te remasteriranih starih klasika, ali i filmova za najmlađe. Dvorana ima 220 fiksnih sjedala koja su funkcionalna – rekao je Darko Mikas, viši stručni suradnik za razvoj i društvene djelatnosti Općine sv. Filip i Jakov.
Investicijskim državnim potporama stvorili su se preduvjeti za daljnja ulaganja i suradnje općine, različitih udruga i stanovništva. Večeri hrvatskog filma mještanima donijela je suradnja s udrugom ANTROPOP iz Zadra. Iz udruge napominju da odabir hrvatskog filma potiče iz činjenice kako je hrvatska kinoprodukcija iznimno bogata unatoč brojnim administrativnim preprekama.
Suradnja s poduzetnicima
Stvaranje društveno-kulturnog središta možda će najviše doći do izražaja u projektu KINO – Centar za Kulturu, INovaciju i Obrazovanje, nositelja projekta Udruge u pokretu IN FLUX. Projekt je prijavljen na Europski socijalni fond “Kultura u centru” radi stvaranja društveno-kulturnog centra, jačanje društvenih i kulturnih kapaciteta u općini i okolici te uključivanje lokalne zajednice u kulturne aktivnosti. Projektom će se razviti suvremeni model upravljanja društveno-kulturnim centrom kroz javno-civilno partnerstvo, pa je uspostavljena suradnja s domaćim i inozemnim stručnjacima koji će podržati razvoj suradnje između udruga, stanovništva i lokalne samouprave.
Projekt predviđa adaptaciju i opremanje kinodvorane i predvorja koje bi se pretvorilo u Tinel, tj. dnevni boravak za druženje i različite aktivnosti. Unutar projekta predviđen je niz kulturno-umjetničkih manifestacija i radionica, od integrativnih procesa, dramskih i plesnih predstava, preko izložbi, izrade filipjanskog filma do lokalnih klasika poput Balinjera i Fjaka Film Festivala te druženja u Tinelu.
Potaknuti ljude na stvaranje
– Prije 50 godina na mjestu kina bio je društveni dom, zašto ne bi bio i danas? Projektom želimo stvoriti bolje uvjete u dvorani, oplemeniti kulturni i umjetnički sadržaj te potaknuti ljude na stvaranje i suradnju – kazala je Lucija Mikas, inicijatorica projekta.
Kada se finaliziraju sve predviđene aktivnosti, ondje će se otvoriti Centar eksperimentalne plesne umjetnosti zahvaljujući suradnji s Marijom Šćekić, dipl. koreografkinjom i voditeljicom Umjetničke organizacije Histeria Nova. U sklopu budućeg plesnog centra razvit će se i prvi vertikalni trening centar u zemlji koji će omogućiti rezidencijalne umjetničke projekte na nacionalnoj i međunarodnoj razini. Prvi od takvih projekata je Vertical Dance Forum koji će u rujnu dovesti u Sv. Filip i Jakov predstavnike vrhunskih kompanija vertikalnog plesa iz Europe i Kanade kao i veliki broj domaćih i stranih plesača.
– Riječ je o suvremenoj plesnoj umjetnosti koja je inovativna i tehnički vrlo zahtjevna, za život opasna plesna forma – pojasnila je Šćekić.