Od početka provedbe projekta PESCAR, od srpnja 2017., kontinuirano se radi na promjeni svijesti kod poljoprivrednih proizvođača o pravilnom i kontroliranom korištenju sredstava za zaštitu bilja. Ulaskom u EU, Hrvatska je preuzela i onaj dio zakonodavstva koji se odnosi na upotrebu pesticida, prepoznatog kao jednog od najjačih zagađivača okoliša.
Davanje preporuka poljoprivrednicima jedna je od najvažnijih aktivnosti u sklopu projekta. Upute stručnjaka o pravilnoj i kontroliranoj upotrebi pesticida omogućuju ostvarenje ne samo ekološke već i ekonomske koristi.
Poljoprivrednicima u Zadarskoj županiji preporuke stručnjaka dostupne su putem web stranice www.agroprognoza.eu i Viber grupe AgroprognozaEU Zadar, a od rujna 2018. preporuke se objavljuju i na radiju te u lokalnim glasilima.
Projektni partner Sveučilište u Zadru i vanjski stručni suradnik doc.dr.sc. Josip Ražov izradili su Drugi izvještaj o danim preporukama u kojem stoji da je u razdoblju na koje se odnosi Izvještaj objavljena 21 preporuka od kojih se najveći broj odnosio na vinovu lozu i maslinu, ali dobrim dijelom i na koštičavo voće te manjim dijelom povrće. Dobar dio poljoprivrednika sluša preporuke i aktivno sudjeluje u radu, te su i zainteresirani za edukacije o prepoznavanju određenih štetnika.
Tematskom opremom nabavljenom kroz projekt na području ZŽ-a uspostavljena je mreža agrometeoroloških stanica, vizualnih postaja s kamerama i lovki s feromonima. Agrometeorološke postaje, odnosno njihov softver, omogućava praćenje, alarmiranje i uzbunjivanje proizvođača kada je potrebna primjena sredstava za zaštitu bilja. Svrha vizualnih stanica i lovki s feromonima je pomoći poljoprivrednicima da odmah po prvim ulovima i dosegu kritičnog broja na terenu ciljano suzbijaju štetnike. Vrijednost projekta iznosi 601.639,26 eura od čega EU sufinancira 85%. Nositelj projekta je Zadarska županija.