Obnovljen, preuređen i obogaćen različitim multimedijalnim sadržajima, Malakološki muzej u Makarskoj zaista izgleda spektakularno! Iako još nije otvoren za posjetitelje, zavirili smo u preuređeni i modernizirani prostor u Franjevačkom samostanu Makarska i oduševili se bogatstvom i suvremenom prezentacijom zbirke makarskog Malakološkog muzeja koja je desetljećima ležala u neprikladnim uvjetima i polako propadala.
Niz atrakcija
Radovi, čija se vrijednost na kraju popela na ukupno 1,250.000 kuna započeli su početkom srpnja prošle godine. Prostor je preuređen, ugrađene su toplinska i hidroizolacija, nabavljene su adekvatne vitrine, postavljeno je novo osvjetljenje, a posebna atrakcija su multimedijalni sadržaji, videomaterijali i zvučni efekti koji upotpunjuju doživljaj jedne od najbogatijih zbirki školjaka u nas.
Malakološki muzej franjevačkog samostana utemeljio je cijenjeni prirodoslovac fra Jure Radić. Nastao je zahvaljujući njegovu sistematskom i samoprijegornom radu, uz suradnju brojnih znanstvenika, muzejskih djelatnika i kolekcionara. Muzej je otvoren za javnost 30. travnja 1963. u starom dijelu Franjevačkog samostana koji je zaštićeni spomenik kulture. Od više 3000 primjeraka izloženih školjaka, uz školjke Jadranskog mora, posjetitelji mogu vidjeti i brojne vrste tropskih i suptropskih mora, vrlo zanimljivih boja i oblika.
Gvardijan Franjevačkog samostana fra Ante Čovo zadovoljan je obavljenim radovima i ponosan na novo ruho muzeja.
– Prva izložba u staroj crkvi bila je prije punih 60 godina i napokon smo dočekali jedan prostor koji je po svemu prikladan za ovu zbirku. Iako je dio izložaka upravo zbog loših uvjeta propao, srećom smo imali i dosta rezervi i bez obzira na uistinu velik trošak, sada imamo prostor koji će trajati idućih stotinu godina – kaže fra Ante Čovo.
Znatiželjni Makarani i njihovi gosti službeno otvaranje Malakološkog muzeja neće morati dugo čekati. Gvardijan Franjevačkog samostana najavljuje da se će službeno otvaranje održati do polovice lipnja. Datum dogovaraju s premijerom Andrejem Plenkovićem koji ne želi propustiti ovaj događaj.
– Pozvao sam ga, on se rado odazvao i sada čekamo datum kada će biti slobodan i doći u Makarsku. Jer, iako su u svemu sudjelovali Grad Makarska, Turistička zajednica Makarske i Splitsko-dalmatinska županija, bez pomoći države ne bismo uspjeli realizirati ovako zahtjevan projekt – dodaje fra Čovo.
Financijska konstrukcija zatvorena je tako što je 500.000 kn osiguralo Ministarstvo regionalnog razvoja i EU fondova, 300.000 kuna Ministarstvo kulture, 90.000 kuna platila je Splitsko-dalmatinska županija, 90.000 kuna Grad Makarska i 50.000 kuna Turistička zajednica Makarska. Riječ je o ukupno 1,030.000 kuna koje je ‘povukla’ makarska Razvojna agencija MARA, a uz to, Ministarstvo kulture i Splitsko dalmatinska županija prošle su godine Malakološkom muzeju donirali još ukupno 220.000 kuna.
Novo ruho
– Tijekom prošle godine temeljem kvalitetno pripremljene dokumentacije od Franjevačkog samostana i našeg fra Ante Čove, MARA je pripremila nekoliko projektnih prijava vezanih za rekonstrukciju i sanaciju, kao i opremanje samog prostora Muzeja. Ponosni smo što nam je gvardijan ukazao povjerenje i mogu istaknuti da smo uspjeli osigurati dovoljno sredstava. Još više nas usrećuje što je fra Ante Čovo u jednom, kazala bih, rekordnom roku uspio sve realizirati – govori Lidija Vukadin Vranješ, ravnateljica MARA-e.
Hloverka Novak Srzić, direktorica TZ-a, oduševljena je novim ruhom stare makarske atrakcije u čiju će se ljepotu i zanimljivost gosti moći uvjeriti već za koji dan.