Polaganjem vijenaca podno spomen-obilježja žrtvama iz Domovinskog rata na Memorijalnom groblju u Vukovaru i prigodnim programom Vukovarsko-srijemska županija i ove godine je obilježila 27. obljetnicu međunarodnog priznanja Republike Hrvatske i 21. obljetnicu uspješno obavljene mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja i završetka mandata UNTAES-a.
Županijsko izaslanstvo, predvođeno županom Božom Galićem, položilo je zajednički vijenac s gradonačelnicima i načelnicima, pročelnicima upravnih odjela, vijećnicima Županijske skupštine, potom predstavnicima Policijske uprave VSŽ-a, Glavnog stožera oružanih snaga RH, Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata VSŽ-a i Grada Vukovara, članovima županijskog Savjeta za branitelje kao i gradonačelnicima i načelnicima nekada okupiranih područja istočne Hrvatske u našoj županiji.
Poslije je održan svečani prijam u Palači Srijem, koji je organizirao župan Galić. Prikazan je i dokumentarni film o događanjima tih dana, kako je mirnom reintegracijom u ustavno-pravni poredak Hrvatske vraćeno dotad okupirano područje hrvatskog Podunavlja.
Trebalo bi stići 2,5 milijardi €
– Mirnu reintegraciju omogućio je Erdutski sporazum, ali i prethodno uspješno izvedene akcije Bljesak i Oluja. Pali su mnogi životi, skupo smo platili slobodu, međutim predsjednik Franjo Tuđman tada je znao da je vrijeme i da su domoljubi dali živote i obranili Hrvatsku, a mudra je odluka bila da se okupirani istok zemlje oslobodi mirnom reintegracijom – rekao je župan Božo Galić.
Dodao je da do danas još reintegracija nije u cijelosti gotova, a bit će, kako je rekao, kada zločinci budu odgovarali za zločine.
– Ako netko ne moli za oprost, onda ne možemo ni oprostiti! – poručio je Galić.
Kazao je i kako bi danas obnova trebala ići brže te istaknuo kako je strateški razvoj poljoprivrede, drvnog sektora, turizma i obnovljivih izvora energije jasno definiran. Rješenje vidi i u projektu “Slavonija, Baranja i Srijem” kojim bi se trebalo osigurati 2,5 milijarde eura iz fondova EU.
Možemo uspjeti
– Ako pomoć Vlade bude snažna i jaka kao što su obećanja, ja mislim da možemo uspjeti. Vlada bi projekt “Slavonija” trebala što prije provesti u praksi. Normalno, uz porezna rasterećenja te da mladi ostaju i da plaće budu bolje. Vidim svjetlo na kraju tunela – rekao je Galić.
Govoreći tim povodom, predsjednik Zajednice povratnika Hrvatske za VSŽ Dragutin Glasnović rekao je kako su građani i branitelji izdržali rat na prvoj crti obrane, a potom i logore, sedmogodišnje progonstvo, obnovu…
– Trebalo je imati snage tu obnoviti život. Obnova života nije samo obnova 15.000 porušenih kuća. Obnova života je pronalazak posla i uspon gospodarstva, ali to se nije dogodilo.
Grad je imao oko 30.000 zaposlenih, a danas ih ima jedva 10.000 iako je prošlo toliko godina. Ne možemo biti zadovoljni. Velik dio branitelja je pokojni jer nisu ljudi od kamena da mogu izdržati toliko stresnih situacija – rekao je Glasnović.