Kada je prije nešto više od tri godine, točnije 30. lipnja 2015. godine, otvaran Muzej vučedolske kulture u Vukovaru, najavljeno je da će se uskoro krenuti i s izgradnjom Arheološkog parka koji će biti nadogradnja ovom muzeju. Tri godine kasnije potpisan je ugovor vrijedan više od 99 milijuna kuna namijenjen izgradnji parka.
Završetak do 2022.
– Ovime je osigurana velika većina sredstava neophodnih za izgradnju Arheološkog parka Vučedol. Prema planu, 85 posto sredstava bespovratna su sredstva Europske unije dok će preostalih 15 posto osigurati nacionalnih fondovi i partneri projekta. Muzej je nositelj projekta, a partneri su nam Ministarstvo kulture, Grad Vukovar, Lučka uprava i Turistička zajednica Grada Vukovara – rekla je ravnateljica Muzeja vučedolske kulture Mirela Hutinec.
Dodaje i da je u međuvremenu dio neophodne dokumentacije prikupljen tako da će provedba projekta započeti već tijekom ove godine.
Planirano je da bi Arheološki park Vučedol, u nekoliko faza, trebao biti završen do lipnja 2022. godine. Neposredno uz muzej gradit će se vučedolska farma sa životinjama koje su nekada uzgajali Vučedolci. Sagradit će se i restoran, znanstveno istraživački centar, rekonstruirat će se sojenice, izgraditi radionice koje su nekada koristili, planetarij… Podići će se i niz drugih sadržaja, a sve s ciljem što kvalitetnije i preciznije prezentacije kako su nekada živjeli Vučedolci na ovim prostorima, čime su se bavili, što su radili…
Uz sve to bit će izvedeno i niz infrastrukturnih radova, a uredit će se i hortikultura.
– Izgradnjom Arheološkog parka i sam muzej dobit će dodatno na značenju jer će posjetitelji sve što su vidjeli moći doživjeti i na drukčiji način. Muzej je samo segment cijeloga projekta koji će Arheološki park dopuniti. Vjerujemo da će posjetitelji biti zadovoljni jer ovakvih sadržaja, koji prikazuju život jedne kulture, nema nadaleko – rekla je Hutinec.
Posjeti iz cijelog svijeta
Očekuje se i da će izgradnja Arheološkog parka dodatno potaknuti razvoj kulturnog turizma i privući tisuće posjetitelja iz Hrvatske, Europe, ali i svijeta. Također, očekuje se i otvaranje niza novih radnih mjesta u samome parku. Hutinec ističe da je Muzej vučedolske kulture u tri godine zabilježio zavidne rezultate, zabilježili su više od 190 tisuća posjeta.
– Imamo zabilježene posjete iz cijeloga svijeta, što nas iznimno veseli. I to nam pokazuje da je Muzej vučedolske kulture jedinstven sadržaj gdje se posjetitelji mogu upoznati s ovom starom kulturom koja je po mnogočemu bila daleko ispred svoga vremena. Arheološki park cijelu će ovu priču podignuti na još višu razinu i sigurno znatno doprinijeti još boljim turističkim rezultatima grada i županije – zaključila je Hutinec.
Dok Arheološki park ne bude izgrađen, Muzej vučedolske kulture organizira niz aktivnosti koje privlače sve veći broj posjetitelja. O značaju vučedolske kulture govori i činjenica da se ta prapovijesna kultura s matičnog prostora svog nastanka, međurječja Dunava, Drave i Save proširila na područje današnjih 13 europskih zemalja. Vučedolci su bili iznimno napredni te su svojim tehnološkim dostignućima osvojili svijet. Danas se u muzeju može vidjeti replika prave indoeuropske vučedolske kuće, najstarija prapovijesna kola na četiri kotača, proizvodnja prve bronce na svijetu, vučedolska čizmica, oruđe i alati koje su koristili kao i mnoštvo drugih artefakata iz ovog razdoblja iz 3000. godine prije Krista.