Nakon nedavno održane sjednice Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem vukovarsko-srijemski župan Božo Galić potpisao je dva ugovora s potpredsjednikom Vlade i ministrom poljoprivrede Tomislavom Tolušićem za financiranje infrastrukturnih projekata.
Strateški projekti
Od 11 ugovora vrijednih 640 milijuna kuna, od čega se 70 posto pokriva iz fondova EU, dva ugovora se odnose na našu županiju, a vrijedni su 55 milijuna kuna. Riječ je o izgradnji Agrotehnološkog centra za skladištenje i doradu povrtlarskih i voćarskih kultura u Cerni te izgradnji Drvno-tehnološkog centra u Gradištu.
– Očekujem da naši strateški projekti, koji doprinose razvoju istoka Hrvatske a osobito naše županije, krenu u realizaciju. Među njima su: koridor V.c, Srijemska granična transverzala, Zračna luka Osijek, željeznička pruga Vinkovci – Zagreb kao dio koridora X. te iskorištavanje potencijala rijeka Dunava i Save i gradnja plovnih putova i kanala. Spomenuo sam i Deklaraciju o raspolaganju šumskim resursima koju je donijela Županijska skupština kako bi doprinijela opstanku drvoprerađivača, budući da se ne raspolaže s dovoljnim količinama sirovine za preradu, a time i očuvanju postojećih radnih mjesta kao i politici prodaje drvne mase jer je prioritet da se drvo kao sirovina prerađuje tamo gdje se i posiječe – rekao je Galić.
Pojasnio je i kako je izgradnja Agrotehnološkog centra u Cerni razvojni projekt od strateške važnosti za Vukovarsko-srijemsku županiju. Njegovom izgradnjom stvorit će se preduvjeti za povećanje proizvodnje na površinama na kojima se dosad te kulture nisu uzgajale zbog nedostatka skladišnih prostora.
Projekt Drvnog klastera
Govoreći o gradnji Centra u Gradištu za koji Galić kaže kako je projekt Drvnog klastera “Slavonski hrast”, čiji je osnivač Županija i koji okuplja 34 člana iz redova drvoprerađivača, jedinica lokalne i područne samouprave, razvojnih agencija, obrazovnih i znanstveno-istraživačkih institucija.
– U okviru projekta bit će sagrađen infrastrukturni objekt Drvno-tehnološki centar s upravnom zgradom, halom za kondicioniranje i otpremu građe, nadstrešnicom za prirodno prosušivanje građe, sušionicom za drvo, eksperimentalnom sušionicom, kotlovnicom, dnevnim spremnikom biomase kao i deponij mokrog drvnog ostatka, nadstrešnica nad parkiralištem i manipulativne površine. Otvorit ćemo i laboratorij opremljen naprednim tehnologijama za razvoj proizvoda i alatima za kontrolu tvorničke kvalitete, radionicu za izradu prototipa pomoću CNC stroja, zatim halu za kondicioniranje, otpremu građe i obradu drva, sušionicu za drvo, eksperimentalnu sušionicu i kotlovnicu za biomasu – rekao je Galić.