Nakon godina razmišljanja i mjeseci priprema, ovoga tjedna bit će i službeno osnovana poljoprivredna zadruga u sektoru konzumnih jaja. Ova proizvođačka organizacija, kojoj još uvijek nije određeno ime, trenutačno okuplja osam proizvođača jaja s područja četiri slavonske županije.
– Želimo se i na ovaj način organizirati kako bismo na tržištu djelovali zajedno. Smatramo da tako možemo postati konkurentniji, ali i riješiti neke od problema s kojima se suočavamo. Cilj osnivanja proizvođačke organizacije konzumnih jaja konkretni su pomaci i oživljavanje zajedničkog nastupa na tržištu koji su nam najveći problem – rekao je Stjepan Lučić iz Gunje, koji je predsjednik Skupštine još uvijek službeno neosnovane proizvođačke organizacije.
Nek’ se čuje naš glas
Objašnjava i kako zajedničkim snagama žele riješiti i neke od problema s kojima se suočavaju, poput onog odlaganja gnojiva. Smatraju da tako mogu dodatno podići proizvodnju, imati veći udio na tržištu, ali i postići da se njihov glas više čuje. Prema Lučićevim riječima, proizvođači jaja imaju i veliku podršku sva četiri župana što će im pomoći u daljnjem radu.
– Nas osam proizvođača trenutačno dnevno proizvodimo oko 35.000 jaja. Cilj nam je udruživanjem dnevnu proizvodnju podignuti na oko 150.000 jaja dnevno. U planu nam je i gradnja zajedničke sortirnice koju bismo gradili u Gunji. Za sve to moramo djelovati zajedno, ali i iskoristiti sredstva EU koja su nam na raspolaganju – rekao je Lučić.
Plasman nije upitan
Kaže i da se od proizvodnje jaja može živjeti te da njihov plasman na tržištu Hrvatske nije upitan. U prilog im ide i činjenica da se jaja trenutačno slabije uvoze što otvara više mogućnosti domaćim proizvođačima. Lučić dnevno proizvodi oko 4000 jaja koja prodaje domaćim trgovačkim lancima. Jaja sa svoje farme prodaje po cijeni od 0,75 do 0,80 lipa. U prilog mu ide i činjenica da ima svoju zemlju, silose, mješaonicu, vagu… Ističe i da se u nas od proizvodnje jaja može lijepo živjeti.
– Proizvođačima je jedina šansa da uspiju na tržištu udruživanje i zajednički nastup. Pojedinačno mogu napraviti jako malo ili gotovo ništa te stoga moraju biti dobro organizirani. Uostalom, nije isto kada na razgovore dođe osoba koja dnevno proizvodi 1000 jaja ili organizacija koja dnevno može ponuditi 100.000 jaja. Ipak je to velika razlika i oni su toga svjesni – rekao je županijski pročelnik za poljoprivredu Andrija Matić.