Projekt Vukovarsko–srijemske županije pod nazivom „LENA – Lokalno gospodarstvo i očuvanje prirode u Podunavlju“ dobitnik je njemačke nagrade „Projekt Nachaltigkeit“ koja je osnovana kao potvrda kvalitete projekata te je u Njemačkoj stekla nacionalno priznanje. Oznaka kvalitete „Održivost projekta“ čini projekte i inicijative za održivi razvoj vidljivima i zanimljivima javnosti. Kod ove oznake riječ je o inovativnom i učinkovitom posvećenju održivom razvoju te omogućuje dobitnicima da postanu vidljivi na regionalnoj i nacionalnoj mreži i povećaju svijest javnosti. Nagradu dodjeljuju četiri RENN-a (sjever, centar, jug i zapad) - regionalne organizacije za održivi razvoj u Njemačkoj.
Prijavljeno 450 projekata
Voditelj projekta Ivan Domac pojašnjava da se nagrada dodjeljuje na temelju referenci iz Agende 2030, koju je međunarodna zajednica usvojila 2015. godine sa 17 ciljeva održivog razvoja.
Ključni kriteriji prema kojima je žiri odabrao dobitnike su: doprinos ciljevima održivosti, strateški pristup održivom razvoju, potencijalni efekt, originalnost, umrežavanje, koherentnost i transformacijski karakter.
– Ukupno je bilo prijavljeno 450 projekata i dodijeljene su nagrade za 42 najbolje ocijenjena, odnosno, po 10 iz svake regije (sjever, centar, jug i zapad) uz posebne nagrade za dva međunarodna projekta. Jedan od ta dva nagrađena međunarodna projekta je i projekt LENA Vukovarsko-srijemske županije. Ukupan fond iznosio je 2,5 milijuna eura dok je naš projekt vrijedan 150 tisuća eura – rekao je Domac dodajući da nagrada u Njemačkoj predstavlja veliki uspjeh županije i dokaz da su naši projekti iznimno kvalitetni i zanimljivi kada u takvoj konkurenciji mogu biti nagrađeni.
U sklopu projekta već je odrađeno niz aktivnosti pri čemu je glavna aktivnost promocija crne slavonske svinje “fajferice” o kojoj se toliko toga zna, a u inozemstvu je malo ili nedovoljno poznata.
Tako su već održane razne edukacije i radionice kao i studijska analiza o ekološkom uzgoju crne slavonske svinje. U njoj je obuhvaćen cijeli postupak uzgoja te vrste domaće svinje, sve do prerade kulena, kobasice i drugih mesnih proizvoda.
Cilj je veća zaštita okoliša
Uspostavljena je i suradnja s partnerima u Srbiji dok su dvije osobe pohađale edukaciju za turističke vodiče koja se održala u Austriji. Oni će od ove jeseni u Vukovaru obučavati građane koji se žele baviti poslom turističkog vodiča. Pripremljeni su i razni promo materijali te održan niz sastanaka projektnog tima.
– Očekujemo da će Vukovarsko-srijemska županija po završetku projekta biti vidljivija i samim tim zanimljivija javnosti jer će se znati puno više o ovom dijelu Hrvatske koji ima velike potencijale i puno toga može pokazati. Isto tako projektom želimo povećati svijest o zaštiti okoliša, što nam je iznimno važno – zaključio je Domac.