Polaganjem vijenaca i sjećanjem na ubijene na mjestu masovne grobnice na Ovčari, a prije toga i sjećanjem na stradale u logoru Velepromet, završeno je obilježavanje ovogodišnjeg Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine. Podsjećamo da je program obilježavanja počeo još 8. studenoga stručnim skupom hrvatskog društva za hitnu i intenzivnu medicinu „Hitna medicina“. Od toga dana pa sve do 20. studenoga bio je organiziran velik broj prigodnih sadržaja poput izložbi, promocija knjiga, filmova, znanstveno-stručnih skupova, sata povijesti, festivala neobjavljene domoljubne poezije…
Zadovoljni organiziranim
Ipak, središnji dani obilježavanja Dana sjećanja i ove godine bili su od 18. do 20. studenoga kada se obilježava stradanje Vukovara, Borova naselja te spomen na stradale u logoru Velepromet i na Ovčari. Najveći broj građana okupio se u Koloni sjećanja 18. studenoga koja se kretala od dvorišta Opće županijske bolnice, gdje je održan i prigodni program, pa sve do Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskoga rata gdje su položeni vijenci i služena misa.
– Sasvim sam zadovoljan svime što se organiziralo u sklopu programa obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. Sve je bilo na visokoj razini i dostojanstveno kao i svih proteklih godina. Unatoč velikom broju ljudi nije zabilježen nijedan incident na što smo ponosni jer očito je da su svi koji toga dana dolaze u Vukovar svjesni razloga dolaska i osjećaja – rekao je gradonačelnik Vukovara Ivan Penava.
Toga 18. studenoga počast jednome gradu i svim njegovim građanima stradalima u jesen 1991. došao je odati cijeli državni vrh predvođen predsjednicima države, Sabora i Vlade. U Koloni sjećanja bila je i većina ministara u Vladi RH, brojni političari, poznati poslovni ljudi, sportaši… O važnosti koju Vukovar i njegovo stradanje imaju za građane Hrvatske govori i podatak da je u Koloni sjećanja, prema procjenama organizatora, sudjelovalo oko 65.000 građana iz cijele Hrvatske, ali i dijaspore. Treba znati i da se Dan sjećanja na Vukovar obilježavao i diljem Hrvatske (Zagreb, Split, Zadar, Rijeka…) i izvan Hrvatske. Tako je Udruga hrvatskih studenata iz Münchena organizirala Kolonu sjećanja u ovom njemačkom gradu, a stradanje Vukovara obilježeno je i Švicarskoj, SAD-u, Kanadi, Australiji…
Treba graditi budućnost
– Vukovar je toga dana Hrvatska u malome. Ponosni smo kada vidimo da žrtva Vukovara i njegovih branitelja, na kojima je stvorena slobodna i neovisna Hrvatska, nisu zaboravljeni, nego ona iz godine u godine dovodi do sve većeg poštovanja. Zahvaljujem svakome građaninu koji je svojom nazočnošću i ponašanjem odao poštovanje Vukovaru i njegovim stradalima. Isto tako zahvaljujem i svim građanima širom Hrvatske i svijeta koji su se prisjetili stradanja jednoga grada u jesen 1991. – istaknuo je Penava.
Zadovoljan je sa svime organiziranim tijekom Dana sjećanja i odzivom građana i zamjenik gradonačelnika Marijan Pavliček.
– I ove godine u miru i tišini, dostojanstveno smo se prisjetili žrtve Vukovara i svih poginulih i nestalih. Na desetke tisuća hodočasnika iz cijele Hrvatske, BiH te dijaspore govori o tome koliko je Vukovar svima njima u srcu i koliko znači svakom Hrvatu. Na nama je da unatoč bremenitoj prošlosti gradimo budućnost, osiguramo bolju poduzetničku klimu. Danas imamo tisuću više uposlenih u odnosu na razdoblje od prije pet godina, što pokazuje da dobro radimo svoj posao i da mladost ostaje u ovom gradu – rekao je Pavliček.