U prigodi otvorenja Franjevačkog muzeja u Vukovaru u utorak je u Franjevačkom samostanu održan znanstveni kolegij o povijesti, identitetu i kulturi Vukovara kroz stoljeća, na kojem je istaknut veliki trag koji je franjevački red ostavio kroz stoljeća prisutnosti na ovom području, kako u djelovanju među vjernicima, tako i u očuvanju bogate kulturno-povijesne baštine.
Gvardijan Franjevačkoga samostana fra Ivica Jagodić kazao je kako se znanstvenim kolokvijem želi potaknuti istraživanje kulturnoga blaga vukovarske franjevačke zajednice koje je, kako je rekao, dosta nepoznato i samim franjevcima.
- Realizirajući postav ovoga muzeja uočili smo da imamo puno manjkavosti, odnosno našeg nepoznavanja svih dijelova povijesti dolazaka franjevaca u Vukovar, kao i kulture koju su vukovarski franjevci gradili kroz stoljeća u zajedništvu s narodom - naveo je fra Jagodić.
Podsjetio je da su Crkvu Sv. Filipa i Jakova i samostanski kompleks vukovarski franjevci počeli graditi 1723. godine, a crkva je završena i blagoslovljena 1732. godine. Radovima tijekom 1896-97. crkva je proširena iz jednobrodne u trobrodnu građevinu dugu 58 metara.
Crkveno-samostanski kompleks u Domovinskom ratu je teško stradao, a crkva je obnovljena sredstvima Zagrebačke županije i Fonda za obnovu i razvoj Vukovara te blagoslovljena 2013. godine.
Ravnateljica Gradskog muzeja Vukovar Ružica Marić rekla je kako je Franjevačkim samostanom Vukovar dobio još jednu muzejsku priču i izuzetno bogatu kulturnu riznicu.
- Sve to govori o značajnom djelovanju franjevaca na ovom području, a posebice nas raduje što je svaka od baštinskih cjelina koje postoje u Vukovaru prezentirana na suvremen muzejski način, čime se Vukovar svrstao u sam vrh svjetske muzeologije - poručila je Marić.
Izrazila je nadu da će Franjevački muzej u Vukovaru u godinama koje slijede osvajati brojne nagrade, kao što je to bio slučaj s Gradskim muzejom Vukovar koji je 2016. dobio europsku nagradu Silletto, a i Muzej vučedolske kulture od otvaranja 2015. godine dobio je niz nagrada za arhitektonsko rješenje i muzejski postav.
Franjevački muzej Vukovar obnovljen i uređen s 15,5 milijuna kuna i kao vrijedan projekt Integracije kulturne i povijesne baštine uvršten u turističku ponudu grada, a svečano je otvoren u petak u prostorijama Franjevačkog samostana.
Riječ je o muzejskom prostoru na nekoliko etaža u koji su uvršteni riznica s vrijednim umjetničkim blagom, galerija slika starih majstora, knjižnica raritetnih knjiga. Posjetiteljima je omogućen posjet crkvi, kripti, zvoniku i klaustru, novoj knjižnici s čitaonicom te ostalim sadržajima poput vinoteke i suvenirnice, uključujući i vanjski prostor u kojem se nalazi Pastoralni centar sv. Bono i šetnica s pogledom na Dunav.