U posljednjih nekoliko godina, u Puli su uložena značajna financijska sredstva u razvoj sporta i podizanje kvalitete sportske infrastrukture kako bi se svim građanima omogućili adekvatni uvjeti za bavljenje sportom. Procjene govore da je za sport i sportske programe samo u protekle četiri godine Grad uložio više od 100 milijuna kuna, odnosno gotovo četvrtinu ovogodišnjeg gradskog proračuna.
Svime upravlja Pula Sport
Među najznačajnijim sportskim objektima koji su izgrađeni, ističe se moderan kompleks javnih gradskih bazena koji je otvoren u prosincu prošle godine i kojeg svakodnevno koristi više od 400 korisnika - od djece predškolskog i školskog uzrasta, rekreativaca, aktivnih sportaša, ali i umirovljenika i osoba s invaliditetom. Pored rekreacije, treninga i obuke plivača koje se svakodnevno provode, bazen omogućuje i održavanje međunarodnih natjecanja u 25-metarskim bazenima u svim plivačkim disciplinama te međunarodne vaterpolo utakmice i turnire.
Kompleks javnih Gradskih bazena smješten je u neposrednoj blizini Doma Sportova Mate Parlov koji je sagrađen 1978. godine, a temeljito je obnovljen 2003. godine. Višenamjenska je to dvorana pod čijem krovom redovito treniraju članovi brojnih sportskih klubova, a često se upravo ovdje održavaju i drugi sportski, ali i društveni događaji.
Ljubitelji najvažnije sporedne stvari na svijetu vjerojatno već znaju da će se finale nogometnog Kupa Hrvatske 22. svibnja ove godine odigrati u Puli, na nogometnom stadionu Aldo Drosina koji je obnovljen 2010. godine po najvišim europskim standardima i koji je nedavno, zahvaljujući suradnji Grada Pule i HNS-a dobio novi hibridni travnjak.
Zanimljiv je podatak da na području Pule postoji čak 35 sportskih igrališta i terena, odnosno sportskih zona raspoređenih na 25 lokacija, a o njima brine gradsko poduzeće Pula Sport. Upravo je na poboljšanju uvjete rekreativnih aktivnosti na sportskih igralištima Grad Pula učinio možda i najveći iskorak pa je tako sve više tzv. multifunkcionalnih igrališta na širem gradskom području koja predstavljaju idealan prostor za druženje, sport i zabavu.
Posljednja dva takva igrališta izgrađena su u naseljima Vidikovac i Pragrande za što je Grad izdvojio oko 3 milijuna kuna. Projekt je obuhvatio izgradnju objedinjenih igrališta za mali nogomet, rukomet i košarku, pješačke staze, fitnes zone sa spravama za vježbu na otvorenom, sve popularnijim „street workoutom“ te boćalište. Uz to zone su opremljene urbanom opremom, postavljena je javna rasvjeta te su i hortikulturno uređena. Za ljubitelje vratolomija na “dasci s kotačima“ tu je i skate-park koji je Grad Pula sagradio još 2016. te je postao središnje mjesto okupljanja za sve one koji se bave ovom specifičnom sportskom aktivnošću.
Nastavljamo istim tempom
– Naša je intencija od početka bila da sva ona postojeća sportska igrališta maksimalno uredimo i obogatimo novim sadržajima te da usporedno gradimo nova po svim mjesnim odborima grada kako bi sugrađanima, a prvenstveno djeci omogućili sigurne i prilagođene zone za sport i njihovu rekreaciju. Danas je u Puli takvih zona 35 i istim tempom nastavljamo i dalje raditi na tome – kazao je pulski gradonačelnik Boris Miletić.