U posljednjih 15-ak godina područje Dunava pogodilo je čak sedam velikih poplava koje su, uz materijalne štete koje se mjere u milijardama eura, nažalost odnijele i na desetke ljudskih života.
Stručnjaci najavljuju kako se temeljem znanstvenih spoznaja o posljedicama klimatskih promjena očekuje da će opasnost od poplava u budućnosti biti još ozbiljnija te je stoga potrebno da razmjena informacija između svih koji su uključeni u praćenje vodostaja rijeka i borbu protiv poplava bude brza i učinkovita, rečeno je na konferenciji.
Upravo radi toga u Vukovaru je održana nacionalna konferencija “Dobre prakse, inovacije i razvoj sustava od poplava” koja je organizirana u sklopu aktivnosti koje provodi DAREnet (Danube RiverRegionResilience Exchange network).
Kvalitetnija organizacija
Riječ je o mreži nacionalnih stručnih timova koji rade na zaštiti od poplava na području cijelog Dunavskog sliva. Zamjenik zapovjednika Civilne zaštite RH Mladen Boričević pojasnio je kako će se u sklopu ovoga projekta, u kojem sudjeluju sve države iz dunavskog sliva, informacije o vodostaju Dunava i njegovih pritoka razmjenjivati u realnom vremenu.
– Takve su informacije tijekom visokih vodostaja iznimno važne jer žurne službe na terenu dobivaju na vremenu kako bi se mogle kvalitetnije organizirati i djelovati kako bi se spriječile poplave – rekao je Boričević.
Istaknuo je i to da su žurne službe u Hrvatskoj proteklih godina stekle velika iskustva u borbi s poplavama, ali i da je nabavljeno puno opreme, tehnike te su osposobljeni ljudi koji mogu odgovoriti zadacima.
Projekt traje pet godina
Na konferenciji su domaći stručnjaci i praktičari razmijenili iskustva i znanja sa stručnjacima iz inozemstva te ukazali na moguća rješenja i alate u prevenciji od poplava. Načelnik Stožera za zaštitu i spašavanje Vukovarsko-srijemske županije Zdravko Kelić kazao je da su iskustva žurnih službi iz poplava u županjskoj Posavini ali i iz migrantske krize iznimno važna te da su one dodatno podignule kvalitetu njihova rada i djelovanja.
– Možemo reći da smo danas puno spremniji za sve takve i slične izazove koji su pred nama. Naučili smo mnogo, vidjeli gdje smo griješili, što možemo popraviti, što dobro radimo…
Razmijenili smo svoja iskustva s kolegama iz drugih država što je također iznimno važno jer smo dio tih iskustava, koja su isprobana i na terenu, preslikali i kod nas. Uz to smo raznim projektima osigurali i mnogo nove opreme za naše službe koje su sada opremljenije i osposobljenije za takve zadaće – rekao je Kelić.
DAREnet mreža nositelja obrane od poplava, koordinatora sustava civilne zaštite, nadležnih tijela lokalne i regionalne samouprave potpomognuta je multidisciplinarnom zajednicom partnera kao što su akademici, industrijalci i mnogi drugi.
Projekt izgradnje i održanja DAREnet mreže započeo je u rujnu 2017. i traje pet godina, a provodi se u sklopu programa Europske unije za istraživanje i inovacije Obzor 2020.