Ortopedska bolnica Biograd na Moru, zbog svog dugogodišnjeg djelovanja, postala je dio identiteta grada u čijem svakodnevnom životu zauzima izuzetno važno mjesto. S obzirom na to da je u bolnici zaposleno više od 220 djelatnika, postala je jedan od najvećih poslovnih sustava u gradu Biogradu i susjednim općinama, te time ima značajnu ulogu kad je riječ o zaposlenosti i socijalnoj slici tog područja. O stanju u bolnici i o njezinoj budućnosti razgovarali smo s ravnateljem Andrijom Marcelićem.
Kakva je budućnost biogradske Specijalne bolnice za ortopediju?
U Dalmaciji je naša bolnica najveći sustav djelatnosti ortopedije sa zaposlenih 10 specijalista ortopeda. Važno je spomenuti porast broja operacija koje se obavljaju u dvjema operacijskim dvoranama kojima raspolažemo. Do 2015. imali smo oko 1000 operacija godišnje, a u posljednje tri godine i do 1300. Iz navedenog je jasno da se ortopedija u Biogradu razvija i raste te da, osim bogate tradicije, ima i svoju prepoznatljivost i obećavajuću budućnost. Drugu našu bazičnu djelatnost, fizikalnu medicinu i rehabilitaciju vidimo kao jedan od dvaju stupova razvoja ustanove jer to je grana velikog potencijala.
Kako biste ocijenili financijsko stanje bolnice na kraju ove godine?
Ne možemo ne spomenuti tešku financijsku situaciju koja pogađa našu ustanovu kao i sve javne bolnice u RH. Imamo velike poteškoće u financiranju djelatnosti, unatoč raznim mjerama racionalizacije koje smo poduzeli. Cijene usluga koje smo ugovorili s HZZO-om ne omogućuju pokriće troškova na koje ne možemo utjecati. Iskazujemo velike minuse u financijskom poslovanju i povećavamo obveze prema dobavljačima. Jasno je da ovaj model financiranja bolnica, pogotovo naše, nije održiv. Sve sanacije bolnica od prije nekoliko godina zaobišle su specijalne bolnice, tako da smo dovedeni u neravnopravan položaj. Problem je u tome što gotovo sve prihode ostvarujemo od HZZO-a. S druge strane, znatno smo smanjili rashode poslovanja na koje smo mogli utjecati.
Kako uopće funkcionirate u takvim okolnostima?
Racionalizacijom poslovanja, istodobno zadržavajući kvalitetu usluga. Primjerice, lani smo plinoficirali bolnicu zahvaljujući sredstvima iz županijskog proračuna i time omogućili jeftiniji i ekološki prihvatljiviji način grijanja. Pročelje bolnice uredili smo 2016., upravo uređujemo pet jednokrevetnih soba na razini kvalitete hotelskog smještaja od 4 zvjezdice što će omogućiti i nadstandard zdravstvene zaštite u pogledu smještaja, a to će poboljšati financijsku održivost bolnice. Istaknuo bih da smo proteklih nekoliko godina uveli digitalizaciju rendgena najsuvremenijim softwareom s nadogradnjom potrebnom za planiranje operativnih zahvata. Ove godine je također provedena i informatizacija cjelokupne djelatnosti, pri čemu mislim na sustav upravljanja i na bolnički informacijski sustav.
Kakav je potencijal bolnice za ostvarivanje prihoda od tržišta?
– Bolnica ima velik potencijal ostvarivanja prihoda s tržišta s obzirom na nekretnine u njezinu vlasništvu i položaj, a i na visoko stručan kadar. Trenutačno, među ostalim, intenzivno razvijamo model suradnje s hotelskim kućama čiji bi gosti tijekom cijele godine koristili usluge naše fizikalne terapije u poslijepodnevnim terminima. Nažalost, efekti poduzetnih mjera se ne mogu osjetiti trenutačno, odnosno u kratkom roku nije moguće postići financijske učinke koji bi nam odmah omogućili stabilno poslovanje.
Koje usluge mislite ponuditi na tržištu, odnosno čime planirate izravno poboljšati cjelokupnu kvalitetu bolničke usluge?
Što se tiče fizikalne terapije, uveli smo nove metode fizioterapije “kinesio taping” za liječenje bolnih sindroma i sportskih ozljeda. Nabavili smo aparat za terapiju udarnim valom. Novom organizacijom rada smanjili smo liste čekanja, na pregled liječnika fizijatra čeka se do 10 dana, na ambulantnu fizikalnu terapiju manje od mjesec dana dok se na hitnu fizikalnu terapiju ne čeka. Uveli smo individualnu prijeoperacijsku edukaciju za operacije ugradnje proteza kuka i koljena. Imamo i organizirano nutricionističko savjetovalište, a upravo organiziramo ambulantu za bolesti štitnjače s popratnom laboratorijskom dijagnostikom. U pripremi je i dijabetološko savjetovalište s educiranim timom i popratnom laboratorijskom dijagnostikom. Imamo i vrlo kvalitetnu radiološku dijagnostiku, a organizirali smo provođenje manjih ortopedskih zahvata u sklopu jednodnevne kirurgije. Novi operacijski zahvati koje vrlo uspješno provodimo već godinu dana su ugradnja proteze ramena i artroskopske rekonstrukcije ramena, te ugradnja parcijalne proteze koljena. Ova je bolnica jedan dinamičan sustav koji se svakim danom mijenja nabolje. U skoroj budućnosti vidimo je kao široko prepoznatljivu relevantnu ustanovu, kao centar koji se odlikuje izvrsnošću. Učinit ćemo sve što možemo da postane održiv poslovni sustav dorastao izazovima okruženja i vremena, koji omogućava razvoj medicinske struke i stalno podiže kvalitetu usluge.