Korisnici s područja Istre, pa i sama Istarska županija, u proteklom su razdoblju iskoristili fondove EU za realizaciju brojnih projekata na području kulture. Heart of Istria, AdriaMuse, EX.PO AUS, REVITAS, REVITAS II i HERA projekti su koji su se u prvome redu bavili obnovom, promocijom, interpretacijom i reinterpretacijom kulturne baštine te razvojem kulturno-turističkih proizvoda. Kroz multidisciplinarni i inovativni pristup navedeni su projekti razvijali kulturu kao dinamički koncept koji ujedinjuje baštinu i suvremeni kulturni izričaj, promiče društvenu koheziju i zaustavlja depopulaciju ruralnih područja djelujući kao snažna poluga održivog razvoja.
Prekogranična suradnja
Jedan od prvih projekata Heart of Istria ili Srce Istre razvijao je kulturno turističke itinerare, na prekograničnom području Hrvatske i Slovenije. Srce Istre je otkrivao skrivenu stranu kulturne baštine Istre kroz prekograničnu suradnju institucija, znanstvenika, kulturnih i turističkih djelatnika. Kao rezultat nastali su znanstveni članci i istraživački radovi te četiri vodiča ili kulturnih itinerara: Istarske freske, Istarski kašteli, Istarski arheološki parkovi – Put bogova i Istarska graditeljska baština venecijanskog razdoblja.
Teme definirane kroz Srce Istre pozicionirale su istarsku baštinu i identitet u europskom kontekstu otvarajući put razvoju širih europskih ruta, promovirajući baštinu ruralnog područja i preusmjeravajući turiste iz turistički žarišta u manje posjećena područja. Po završetku Heart of Istria projekta, paralelno su se provodili projekti AdriaMuse i EX.PO AUS.
Projekt AdriaMuse provelo je 11 partnera u cilju osnaživanja mreže muzeja putem razvoja inovativnih komunikacijskih alata, preobrazbe muzeja u kulturne centre koji privlače publiku organiziranjem događaja van muzejskog prostora, te poticanja prekogranične kulturne razmjene i događanja. Potaknuto je uključivanje i promocija mreže Istarskih muzeja u međunarodnu mrežu Euromuse.net koja objedinjuje više od 400 europskih muzeja, a promovirana su muzejska događanja koja se odvijaju na netipičnim izložbenim mjestima i javnim prostorima.
Projekt EX.PO AUS proveden je suradnjom 12 partnera radi razvoja mreže UNESCO lokaliteta na Jadranu. Kroz projekt je izrađena komunikacijska strategija, itinerar i internetska stranica o UNESCO-ovim lokalitetima, a kao najvažniji doprinos treba istaknuti izradu fotomonografije Eufrazijeve bazilike u Poreču uz multimedijalni DVD s audiovođenjem. Također je izrađen Plan upravljanja Eufrazijanom koji je svoju verifikaciju imao na međunarodnom stručnom skupu o primjeni planova u kontekstu razvoja gradova, brendiranja, promocije i suvremenih pristupa očuvanju baštine.
Usporedno s provedbom AdriaMuse i EX.PO AUS projekata uspješno se prijavio i proveo projekt REVITAS na Programu prekogranične suradnje Slovenija-Hrvatska. Kroz REVITAS se realizirao izrazito velik i zahtjevan broj aktivnosti koji ga je svrstao među najbolje projekte prekogranične suradnje ukazujući na inovativni pristup revitalizaciji kulturne baštine.
REVITAS je posebno istaknuo temu istarskih fresaka koje s obzirom na brojnost i očuvanost na relativno malom teritoriju predstavljaju svjetsku posebnost i potencijal za UNESCO kandidaturu.
Istarske freske prvi su put nakon monografije Branka Fučića predstavljene fotomonografijom „Šareni trag istarskih fresaka“ autora Željka Bistrovića i fotografa Renca Kosinožića,u kojoj je na znanstvenopopularan način predstavljena ta vrijedna baština.
Fotomonografija je popraćena virtualnim snimkama koje obuhvaćaju top-lokalitete koji se prije i nakon dolaska mogu detaljno razgledati putem slobodno vođene šetnje. REVITAS je obnovio i opremio šest posjetiteljskih centara među kojima su vinski podrum Istarske sabornice u Poreču, prostor Turističke zajednice u starogradskoj jezgri Buzeta, kvadratna kula i aneks palače kaštela Morosini Grimani u Svetvinčentu.
Projektom je uspostavljena mreža 20 infotočaka s infokioscima koji promoviraju istarske kulturne rute; revitalizirane su dvije starogradske jezgre te više od 20 kilometara biciklističkih i pješačkih staza, vidikovaca i odmorišta; organiziran je niz edukacija, seminara i kulturno turističkih događaja diljem Istre.
Projekt REVITAS dobio je svoj nastavak kroz projekt REVITAS II koji je dalje razvijao mrežu multimedijalnih posjetiteljskih centara. U Draguću je otvoren Centar za freske s info i galerijskim prostorom, konferencijskom dvoranom i „artist in residence“ prostorom namijenjenom stručnjacima zainteresiranim za istraživanje baštine. U starogradskoj jezgri Buzeta uređeni su prostori za promociju autohtonih obrta – češljarstva i pekarstva uz posjetiteljski centar, dok je u starogradskoj jezgri Vodnjana otvoren iskustveni centar na temu suhozidne gradnje.
Nadalje, izrađena je fotomonografija Istre Renca Kosinožića, dva nova vodiča po starogradskim jezgrama i prirodnoj i kulturnoj baštini, te je osmišljena mobilna aplikacija ISTRA CULTURE uz audio vodič, internetsku stranicu, digitalizirane publikacije i igrice za najmlađe posjetitelje. U Kući fresaka organizirane su radionice o fresko slikarstvu, likovna kolonija s eminentnim slikarima, višednevni međunarodni znanstveno-stručni skup na temu fresko slikarstva, te međunarodni skup renomiranih svjetskih arhitekata s pratećom izložbom inovativnih prostornih intervencija.
Svijet austrougarske Pule
Slijedila je realizacija strateškog projekta HERA na programu prekogranične suradnje IPA Adriatico, s 18 partnera koji su za glavni cilj postavili razvoj platforme za razvoj održivog kulturnog turizma. Kroz projekt je otvoren posjetiteljski centar „Herman Potočnik Noordung“ u prostoru povijesne austro-ugarske vodospreme Kaštela u Puli opremljen najsuvremenijom multimedijalnom informatičkom tehnologijom i interaktivnim prezentacijama koje nas uvode u svijet austrougarske Pule, grada slavne prošlosti i jedne od najvažnije luke austrougarske mornarice.
Ukupna vrijednost navedenih projekata EU iznosi više od 125 milijuna kuna, od čega je oko 19,5 milijuna kuna usmjereno na aktivnosti u Istri.